PROGRAM 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich

„Ogień w głowie”

24 sierpnia (czwartek), czyli na dzień przed… specjalny pokaz w ramach cyklu KineDok

18.00 – projekcja filmów „Królowa ciszy” i „Koniec świata” (Polska) połączona z dyskusją (sala teatralna MOK im. Artura Mikulskiego)

25 sierpnia (piątek)

18.00 Bartosz Mrozowski „PRZED PREMIERĄ”– wernisaż wystawy zdjęć z planu filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem” w reż. Bodo Koxa (Galeria Sztuki MOK)
18.45 Spotkanie z Bartoszem Mrozowskim (sala teatralna MOK)
19.30 Pokaz filmu „Bogdan i Róża” w reż. Mileny Dutkowskiej i spotkanie z autorką (sala teatralna)
20.30 Koncert zespołu Cyrk Deriglasoff (Klub AgRafKa, bilety 15 zł)

26 sierpnia (sobota)


ISKIERKA, czyli „Ogień w głowie” dla najmłodszych 👶

15.00 Bajkowe czytanki z Teatrem Art. 51 (sala teatralna)
– najmłodsze dzieciaki zapraszamy do wysłuchania niezapomnianych bajek z ilustracjami wyświetlonymi na dużym ekranie
15.40 Poczęstunek jak z bajki
16.00 Pokaz filmowy dla dzieci nieco starszych (sala teatralna)
—-

18.00 Spotkanie z jurorami konkursu: Klarą Kochańską, Bodo Koxem i Piotrem Szczepańskim, prowadzenie Kuba Niedziela (sala teatralna)
20.00 Oficjalne otwarcie przeglądu / Ogród MOK
>>>20.30 Konkurs filmowy pod gołym niebem / Ogród MOK<<<
ok. 0.30 Werdykt i wręczenie nagród 👏👏👏👏👏👏

 

Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” odbędzie się w tym roku po raz trzynasty, ale napięty program i dużo konkursowych zgłoszeń to raczej dobra wróżba na zbliżające się wielkimi krokami wydarzenie. Festiwal tradycyjnie odbędzie się w ostatni weekend wakacji, który przypada w tym roku 25 i 26 sierpnia. W przededniu festiwalu, 24 sierpnia zapraszamy na wyjątkowy, bo podwójny pokaz filmowy w ramach cyklu KineDok. Tym razem fani dokumentu zobaczą dwie polskie produkcje – filmy „Królowa ciszy” (reż. Agnieszka Zwiefka) oraz „Koniec świata” (reż. Monika Pawluczuk). Pokaz odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 18.00.

W piątek 25 sierpnia festiwal rusza już na pełnych obrotach, a rozpocznie się wernisażem wystawy Bartosza Mrozowskiego z fotografiami z planu filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem” w reżyserii Bodo Koxa. Ciekawostką jest, że film ten został właśnie zakwalifikowany do konkursu głównego 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bartosz Mrozowski to prawdziwy człowiek renesansu – pracuje na planach filmowych jako fotograf i rekwizytor, robi fotosy filmowe, dokumentuje pracę na planie z niezwykłą spostrzegawczością i dyskrecją. Pracował m. in. na planie filmów: „Pod mocnym aniołem” W. Smarzowskiego, „Face” M. Szumowskiej czy „True Crimes” A. Avranasa z Jimem Carrey’em. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z fotografem.

Festiwalowy piątek to także spotkanie z Mileną Dutkowską – scenografką, reżyserką i – co warto podkreślić – rodowitą zgierzanką. Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz jej ostatniego filmu „Bogdan i Róża”.

Program pierwszego dnia kończy koncert w Klubie AgRafKa. Cyrk Deriglasoff to nowy projekt Olafa Deriglasoffa – muzyka od ponad trzech dekad związanego ze sceną niezależną i muzyką alternatywną (m. in.: Apteka, Homo Twist, Pudelsi, Kury, Kazik, Yugoton, czy KNŻ). Zespół wykonuje melodyjne, energetyczne utwory, gwarantujące świetną, pełną humoru i dynamiki atmosferę.

Jednak to co dla wielu sympatyków festiwalu najważniejsze – odbędzie się w sobotę 26 sierpnia. To właśnie wtedy, w klimatycznym ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury, pokazane zostaną wyselekcjonowane filmy, które napłynęły na konkurs z całej Polski. Poziom produkcji z roku na rok jest coraz wyższy – warto sprawdzić jak będzie tym razem. Konkursowe propozycje oceni i przyzna swoją nagrodę publiczność oraz zaproszone jury, w którym zasiądą: Klara Kochańska (reżyserka, zdobywczyni Studenckiego Oscara za film „Lokatorki”), Bodo Kox (reżyser, scenarzysta, twórca takich filmów jak „Dziewczyna z szafy” czy premierowy „Człowiek z magicznym pudełkiem”) oraz Piotr Szczepański (reżyser, autor zdjęć, scenarzysta, autor m. in. „Generacji C.K.O.D.” czy „Alei gówniarzy”). Przed konkursem, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z jury, które poprowadzi Kuba Niedziela.

„Ogień w głowie” to jednak nie tylko poważne kino i konkursowa rywalizacja, w sobotnie popołudnie zapraszamy na ISKIERKĘ – część festiwalową przeznaczoną dla najmłodszych. Kilkuletnie dzieciaki będą mogły posłuchać bajek w wykonaniu teatru Art. 51 połączonych z wyświetlonymi ilustracjami, a dzieci nieco starsze zobaczą na dużym ekranie film. Oczywiście nie zabraknie także bajkowego poczęstunku.

Organizatorami OPFA „Ogień w głowie” są: Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu, teatr Art. 51 oraz Klub AgRafKa.