REKLAMA

Mistrzynie sportu dla uczennic zgierskich szkół

Mistrzynie sportu dla uczennic zgierskich szkół

Otylia Jędrzejczak, Natalia Czerwonka, Anna Kiełbasińska, Paulina Maj-Erwardt – cztery wielkie mistrzynie polskiego sportu przyjechały we wtorek (18.04) do nowej hali MOSiR na spotkanie ze zgierskimi uczennicami. Akcja pod hasłem “Mistrzynie w Szkołach”, która odbywa się m.in. w Zgierzu, ma na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród młodzieży. To jedna z wielu miejskich imprez dedykowanych najmłodszym sportowcom.

Wszystkie cztery sportowe gwiazdy, odpowiednio: pływaczka, łyżwiarka, biegaczka i siatkarka, to niezwykle utytułowane zawodniczki, wielokrotne reprezentantki Polski, medalistki największych imprez. Jednocześnie – otwarte, życzliwe i serdeczne osoby, chętnie dzielące się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza z młodzieżą. W Zgierzu wzięły udział we wspólnym treningu z uczennicami, a następnie, podczas rozmowy z nimi, opowiadały o własnych przeżyciach w drodze po sportowe mistrzostwo.

Tylko dla dziewczyn – tym razem

Dlaczego na spotkanie zaproszone zostały zgierskie uczennice?

  • To koncept autorski pomysłodawczyni tego wydarzenia – wyjaśnia Paweł Przybyła, dyrektor Fundacji Otylii Jędrzejczak, organizator zgierskiego spotkania. – Otylia uznała, że skoro w szkołach niewiele zajęć sportowych dedykowanych jest typowo dla dziewcząt, uczennice są traktowane trochę po macoszemu, można zaproponować coś ciekawego specjalnie dla nich.

Otylia (wybitna pływaczka) zaprosiła więc swoje koleżanki, mistrzynie innych dyscyplin, by spotykały się z dziewczętami, zachęcając je do sportowej aktywności. Paulina Maj-Erwardt, jedna z najlepszych siatkarskich libero na świecie, łączy piękną karierę sportową (obecnie w łódzkim ŁKS Commercecon) z codziennym działaniem na rzecz dzieci. Wraz z mężem Dawidem prowadzą w Złotowie, swojej rodzinnej miejscowości, klub siatkarski Sparta, znany z doskonałej pracy z drużynami młodzieżowymi.

  • To oczywiście jest wyzwanie, ale pamiętajmy, że dokładnie jak w domu, jesteśmy dla dzieci przykładem – opowiada wybitna siatkarka, prywatnie mama wspaniałej Natalki. – Staramy się pokazać im, że to kochamy, a wtedy one nam wierzą i często łapią bakcyla. Niekoniecznie muszą zostać przy wyczynowym sporcie, ale trening uczy je wielu rzeczy przydatnych w dorosłym życiu: wytrwałości, walki z własnymi słabościami, panowania nad emocjami. Sport naprawdę kształtuje charakter.

Zgierz – miasto sportu młodzieżowego

“Mistrzynie w Szkołach” to tylko jedna z imprez zachęcających młodzież do uprawiania sportu, spośród wielu podobnych wydarzeń w Zgierzu. Otylia Jędrzejczak zaprosiła tutaj koleżanki-mistrzynie, zachęcona powodzeniem ubiegłorocznych warsztatów pływackich, jakie prowadziła dla uczniów miejskich szkół. Swoje treningi w zgierskiej hali MOSiR już od dawna z młodymi koszykarzami organizuje Marcin Gortat. Odbywają się szkolne mityngi oraz zawody: zapaśnicze, pływackie, łucznicze, siatkarskie, piłkarskie i inne.

  • Najważniejsze, że zgierskie dzieciaki bardzo chętnie korzystają z naszej bazy sportowej, która z roku na rok staje się coraz lepsza – podkreśla Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. – W tym roku zamykamy kolejny etap rozbudowy i modernizacji obiektów MOSiR przy ul. Wschodniej, będzie całoroczne boisko pod pneumatycznym dachem. Przy wszystkich miejskich szkołach sukcesywnie powstają nowe boiska.

W Zgierzu jest więc gdzie trenować, a spotkania z prawdziwymi mistrzami dodatkowo zachęcają zgierską młodzież do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. A już niebawem, bo na majówkę (w części naziemnej), udostępniony będzie po wiosennych pracach przygotowawczych letni ośrodek na Malince, w którym korzystać będzie można nie tylko z kąpieliska (to pod koniec czerwca) i wypożyczalni sprzętu wodnego, ale też nowoczesnych boisk, wyposażonych w tym roku w dodatkowe zaplecze szatniowo-sanitarne.

Źródło: miasto.zgierz.pl

Czytaj także