Nauka i praktyki w pięknych okolicznościach przyrody

Włochy, Grecja i Hiszpania – to właśnie te kraje odwiedzili uczniowie powiatowych szkół realizując unijne projekty edukacyjne. Dla młodych ludzi to doskonała okazja do poszerzania wiedzy i nauki zawodu za granicą, a jednocześnie możliwość zwiedzenia pięknych zakątków Starego Kontynentu.

• Od 15 do 26 maja grupa uczniów Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II, wraz z opiekunami, odwiedziła Sycylię w ramach projektu Power. Głównym jego celem było umożliwienie kontaktów młodzieży z Polski i Włoch, pogłębienie ich wiedzy na temat kultury, obyczajów oraz edukacji w obu krajach, wzmocnienie wrażliwości międzykulturowej oraz włączenie uczniów w działania społeczno-kulturalne. W ramach projektu młodzież zwiedziła Marsalę – miasto, w którym mieści się szkoła partnerska, Palermo, Trapani oraz Mazarę.
  • Z kolei zajęcia praktyczne są głównym celem programu Erasmus +, realizowanego przez kolejną grupę uczniów tej szkoły, która udała się do Grecji. Uczennice profilu technik usług fryzjerskich z elementami wizażu mają możliwość poszerzania swoich umiejętności zawodowych oraz poznawania nowych trendów w branży fryzjerskiej, natomiast uczniowie profilu technik logistyk zapoznają się z zasadami dystrybucji, kupowania, sprzedaży i rozprowadzania towarów w okolicy.
  • Również do Grecji, do miasteczka Leptokaria, 15 maja dotarło 26 uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Głownie. W ramach realizacji projektu pod nazwą „Międzynarodowa mobilność jako narzędzie wspierające dostępność treści w Internecie” z programu Erasmus+, młodzież z Polski uczestniczy w praktycznych zajęciach (m.in. tworząc stronę internetową dostępną dla osób z niepełnosprawnościami) w partnerskiej placówce Platon School w Katerini. Oczywiście, bogaty program wyjazdu obejmuje również poznawanie kultury Grecji (w tym naukę tańca Zorba) i zwiedzanie m.in. Riwiery Olimpijskiej, wyspy Skiathos czy „zawieszonych w chmurach” klasztorów w masywie Meteorów.
  • Słoneczna Grecja stała się także celem podróży młodych ozorkowian. 21 maja 20-osobowa grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie, wraz z nauczycielami, wyruszyła do Platamonas w ramach projektu „Zdrowo – nie tylko na sportowo”, realizowanego dzięki udziałowi szkoły w programie POWER. Na miejscu młodzież bierze udział w zajęciach edukacyjnych, poznaje miejscowe tradycje kulinarne, zwiedza malowniczą okolicę, a także doskonali swoje umiejętności komunikacyjne. Już w pierwszych dniach pobytu uczestnicy wyjazdu wzięli udział w grze miejskiej i pokazie regionalnych tańców.
  • Z kolei 22 maja grupa 27 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie, pod opieką nauczycieli, wyjechała do Włoch w ramach realizowanego przez szkołę projektu ekologiczno-edukacyjnego „Eco steps through Europe”. Młodzi Polacy biorą udział w zajęciach razem z uczniami włoskiego liceum Istituto Salesiano de Bearzi w mieście Udine, położonym na północno-wschodnim skraju Niziny Weneckiej. Podzieleni na interdyscyplinarne i międzynarodowe zespoły: humanistów, informatyków, aktywistów i naukowców, poznają się i integrują wspólnie realizując różne zadania (np. prowadząc eko-bloga, przygotowując scenki teatralne i prezentacje). Projekt obejmuje także zwiedzanie miejsc przyrodniczo cennych w rejonie Alp Julijskich i Frulii, w tym parku narodowego czy malowniczych miast tj. renesansowa Palmanova czy położone na lagunie La Serenissima. Wyjazd jest realizowany w ramach projektu pn. „Podnoszenie jakości nauczania i uczenia się w I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie”, dzięki otrzymanej przez I LO akredytacji programu Erasmus+ na lata 2022-2027.
  • W najbliższą środę, 31 maja, z kilkutygodniowych praktyk zawodowych w Hiszpanii wróci do Polski 30-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu. W przepięknej Andaluzji, w międzynarodowym środowisku szlify zawodowe zdobywają przyszli technicy: ekonomiści, graficy, fotograficy, hotelarze, a także uczniowie technikum organizacji turystyki oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych. Mieszkają w Marbelli – miasteczku, które zachwyca śródziemnomorskim klimatem. 6 maja młodzież odwiedziła brytyjski Gibraltar – odświętnie udekorowany w związku z odbywającą się tego dnia koronacją Karola III na króla Wielkiej Brytanii. Projekt „Przyszłość w zawodowych umiejętnościach” realizowany jest przez zgierskiego „Cezaka” w ramach programu Erasmus+.

źródło – powiat.zgierz.pl

Zgierz się zmienia!

Trzy lata działania, piętnaście milionów złotych, trzydzieści przedsięwzięć. Zakończyła się realizacja projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, którego głównym celem była poprawa jakości życia