REKLAMA

Zgierska Noc Muzeów 2023

Zgierska Noc Muzeów 2023

Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wszystkich naszych ekspozycji, stałych i czasowych 

Nocna gra miejska z nagrodami, koncert, wernisaż, pokaz teatru ognia – to główne atrakcje zbliżającej się (20 maja 2023 roku – sobota) Zgierskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie, na styku historii, kultury i turystyki, z roku na rok cieszy się w Zgierzu coraz większym powodzeniem. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie! Program tegorocznej Zgierskiej Nocy Muzeów jest wyjątkowo bogaty. Jak w przypadku ubiegłorocznej edycji, uczestnicy mogą wziąć udział w nocnym zwiedzaniu z nagrodami. Rozpocznie się ono o godz. 19:00 – wtedy chętni do udziału w zabawie otrzymają mapki z zaznaczonymi punktami, które trzeba odwiedzić. Gracze zbierać będą pieczątki.

Pierwsi, którzy zbiorą komplet pieczątek i przyniosą mapkę do Muzeum Miasta Zgierza mogą liczyć na nagrody.

Jakie atrakcje Zgierskiej Nocy Muzeów mogą przyciągnąć uwagę zwiedzających?

Muzeum zaprasza o godz. 19:00 na wernisaż wystawy z okazji 85. rocznicy urodzin Andrzeja Nawrota, zgierskiego artysty, na której autor zaprezentuje swoje najnowsze prace. Będą to dzieła abstrakcyjne, ale też realistyczne pejzaże. O tej samej godzinie rozpocznie się „Noc w Muzeum”.

Zgierz: nocny spacer z pochodniami

Natomiast o godz. 20:30 (po zakończeniu koncertu) spod Starego Młyna wyruszy nocny spacer z pochodniami szlakiem zgierskich zabytków. Tym razem Maciej Rubacha poprowadzi wyprawę trasami nowego miasta. Prawdziwą niespodzianką dla uczestników spaceru będzie finał w parku miejskim, gdzie – około godz. 22:30 – odbędzie się nad stawem pokaz teatru ognia, wieńczący atrakcje Zgierskiej Nocy Muzeów.

Noc Muzeów – tradycja europejska w Zgierzu

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w roku 1997 w Berlinie. Pomysł natychmiast chwycił i wdrożyło go u siebie 120 dużych miast europejskich. W Polsce premierowo w 2003 roku Noc Muzeów wprowadzona została w Poznaniu, rok później w Warszawie i Krakowie (na inaugurację obecności Polski w Unii Europejskiej). Każdego roku zwiększa się liczba miast i placówek organizujących wydarzenie. Zgierz dołączył w 2007 roku. Na początku nocną ofertę zwiedzania zaproponowało jedynie Muzeum Miasta Zgierza. Od kilku edycji nocne zwiedzanie miasta obejmuje właściwie trasę turystyczną, a jej poszczególne ogniwa to najważniejsze zabytki – budynki, które posiadają największą wartość historyczną. Są wśród nich m.in.: Muzeum Miasta Zgierza, Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Centrum Konserwacji Drewna, Stary Młyn, Łaźnia Miejska, Urząd Miasta Zgierza, Urząd Stanu Cywilnego, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia do miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. Prawdziwą furorę w roku 2022 robiła na przykład możliwość zejścia pod nieckę basenu w Łaźni Miejskiej.

źródło – miasto.zgierz.pl

Czytaj także

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Wspólne patriotyczne obchody jednego z najważniejszych świąt narodowych, co roku gromadzą zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy na uroczystościach pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej.

Czytaj więcej »